Обучение на учители инженери в ЦЕРН
От 06.10.-10.10.2014 г. се проведе обучение по Национална програма за учители инженери по професионална подготовка в CERN – Женева, Швейцария.От Професионална гимназия по селско стопанство – град Хасково, участва инж. Венета Иванова – учител по професионална подготовка.
CERN е Европейска организация развиваща се в областта на физиката на елементарните частици. Основан е от 12 европейски държави през 1954 г.Историята на тази организация е история за успех и сътрудничество. Днес в CERN членуват 21 страни – членки /България е 20-ата от тях/ и протоколи за сътрудничество с още 40 страни, като отдавна е надрасъл своите европейски граници и се е превърнал в световна лаборатория,с 2300 постоянни сътрудници, 1000 стипендианти и близо 11 000 асоцирани изследователи от над 100 националности от цял свят. България става официална страна член на CERN след като ратифицира Конвенцията за членство в CERN и предава договора на UNESCO на 11 юни 1999г.
Мисията на CERN е да:
- Разширява границите на знанието – изучава тайните на Големия Взрив.
- Да развива нови технологии, които намират приложение в различни области:
- Помага на медицината за ранна диагностика и терапия на туморни заболявания.
-Създадена е нова версия на глобалната мрежа – решетка /ГРИД/.
-Развива и ред образователни програми , поддържа инициативата за свободен достъп до научната информация /OpenAccess/.
- Тук е създадена и глобалната мрежа УЕБ /www,през 1989 г., което промени необратимо развитието на човешката цивилизация.
- Обединява хора от различни страни и култури . Подготвя учени и инженери.
В CERNса изградени мощни съоръжения, т.н. ускорители –те ускоряват частиците до екстремно високи енергии и ги сблъскват с други частици /изследват се събитията при тези сблъсъци/. CERN разполага с каскада от ускорители, започва се с линейните ускорители, минава се през кръговия ускорител, докато се стигне до Големия Адронен Колайдер /LargeHadronCollider/LHC. Колайдер – защото се ускоряват насрещни снопове от частици. Ускорителите се правят все по – големи, за да се постигнат все по – високи скорости при ускоряването на частиците и съответно по – големи енергии при сблъсъците между тях, което води до по – задълбочено навлизане в структурата на антиматерията. Проектът LHC/Големият адронен колайдер/направи CERN световен лидер в областта на физиката и елементарните частици.
Основни цели:
Произходът на масата, природата на Тъмната материя, Първичната плазма, Материя и антиматерия.
Първата фаза на експериментите на колайдера беше увенчана с откриването през м. юли 2012 г.на предсказания преди половин век бозон на Хигс, който беше единственият липсващ елемент в Стандартния модел на фундаменталните взаимодействия. Бе присъдена Нобелова награда по физика за 2013 г. на FrançoisEnglert и PeterW.Higgs –„за теоретичното откритие на механизъм, помагащ за разбиране произхода на масата на елементарните частици”, който наскоро е потвърден чрез наблюдението на предсказаната фундаментална частица от експериментите ATLAS иSMC на големия андронен колайдер в CERN.
Това обучение на български учители инженери има за цел не само да надгради и повиши техните знания в областта на физиката и инженерните технологии, а чрез тях да достигне до учениците. Да ги мотивират да са по – прилежни в часовете по физика, информатика и специалните предмети. Да продължат образованието си в областта на физиката, инженерните науки и информатика. Насърчаване на любознателността и креативността на учениците. Докосване до съвременната наука, която се развива в CERN.
Развиване и подобряване квалификацията на учителите. Изграждане на професионални мрежи между учителите.
Изготвил:
инж. Венета Иванова – ПГСС, Хасково
http://pgss-haskovo.zaednobg.com/index.php/proekti/29-obuchenie-na-uchiteli-inzheneri-v-tzern#sigFreeId591364e90e